laupäev, 23. veebruar 2013

Koorene plaadipirukas suitsusingi ja sinihallitusjuustuga



Seda pirukat küpsetan ma siis, kui on vaja külalistele midagi kiiresti pakkuda – piruka valmistamiseks kulub u 15 minutit, millele lisandub u 20 minutit ahjus küpsemist. Pirukat on imelihtne valmistada, seega peaks sellega hakkama saama ka suhteliselt köögikauge inimene. Üldiselt võib öelda, et kes on seda pirukat söönud, on ka kiitnud :)

Koostisosad (1 plaaditäis):

·         500 g lehttaigent
·         1 paprika
·         125 g suitsusinki
·         100 g sinihallitusjuustu
·         1 pakk kohvikoort




Valmistamisõpetus:

Rulli lehttaigen selliseks, et saaksid sellega katta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadi (ääred võiksid veidi kõrgemaks jääda). Kui pakendis on mitu väiksemat taignaplaati, saad servad üksteise peale panna ja kahvliga kinni vajutada.

Kui kasutad tükisinki, viiluta ja lõika see ribadeks, kui kasutad pakisinki, võid tükid lihtsalt katki rebida, nagu mina teen. Minu lemmik selle piruka jaoks on Maks & Moorits´a õhemast õhem suitsusink. Samuti lõika kangideks paprika ja pane koos singiga taignapõhjale.

Kuumuta potis kohvikoor ja murenda sinna sisse sinihallitusjuust. Päris keema ajada pole vaja, peaasi, et juust hakkaks sees kergelt sulama. Kui juust sulanud, vala segu võimalikult ühtlaselt pirukapõhjale singi ja paprika peale ning pane eelnevalt kuumutatud ahju 200 kraadi juurde u 20 minutiks küpsema.

pühapäev, 17. veebruar 2013

Hanna kerge kanasalat vokitud köögiviljadega



Tegemist on ühe mõnus sooja salatiga, mis on üheaegselt nii tervislik kui ka maitsev. Kui jätta kanafilee ära, sobib selline vokitud köögiviljasegu hästi ka praekõrvaseks, olles märkimisvääraselt kergem lisand kui kartul, makaron või riis.

Koostisosad (2 inimesele):

·         200 g kanafileed
·         1 suurem porgand
·         pool väiksemat paprikat
·         pool keskmist porrulauku
·         1 sibul
·         150 g külmutatud rohelisi ube/kaunu
·         soola
·         pipart
·         karrit
·         õli praadimiseks

Valmistamisõpetus:

Prae pannil ribadeks lõigatud kanafilee ning maitsesta see soola, pipra ja karriga. Lõika porgand ja paprika õhukesteks ribadeks, haki sibul ja porrulauk (mitte väga väikesteks tükkideks). Kõigepealt prae kuumal pannil rohke õli sees rohelised oad/kaunad ja mõne minuti pärast lisa ülejäänud köögiviljad. Prae köögvilju nii kaua, et need saaksid kergelt pruunikaks, kuid samas jääksid krõmpsuvaks ehk umbes 10 minutit. Pann olgu koguaeg võimalikult kuum, muidu hakkavad köögiviljad hauduma ja kaotavad oma krõbeduse!

Kui köögiviljad praetud, aseta need taldrikule ja nende peale pane praetud kanafilee. Iseenesest salat enam täiendavat kastet vokkimisel kasutatud õli tõttu ei vaja, aga kui on soov salat natuke „tummisemaks“ muuta, võib lisada majoneesi.

Imemaitsev struudel peekoni, muna ja porruga




Täna, Kristjani sünnipäeva hommikul, tegime hommikusöögiks selle maitsva struudli peekoni-, muna- ja porrulaugutäidisega. Kuna tegemist on väga lihtsalt valmistatava toiduga, sobib see ideaalselt ka hommikul valmistamiseks. Kui lisada struudlile rohkelt värsket salatit, sobib see väga hästi ka lõuna- või õhtusöögiks.


Olgu öeldud, et struudel kadus vaagnalt otsekui nõiaväel!


Koostisosad (2-3 inimesele):

·         500 g pärmi-lehttaigent              
·         200 g peekonit
·         4 muna
·         1 suurem porrulauk
·         soola
·         pipart
·         tüümiani (kuivatatult)
·         õli praadimiseks



Valmistamisõpetus:

Struudli täidise valmistamiseks prae pannil ribadeks lõigatud peekon ja ketasteks lõigatud porrulauk. Samal ajal keeda 3 muna kõvaks – selleks kulub 10 minutit. Kui munad on keedetud ja kooritud, haki need ning lisa praetud peekonile ja porrule. Maitsesta täidis soola, pipra ja tüümianiga (väga oluline maitseaine!).

Jaga taigen kahte võrdsesse ossa – mina kasutasin näiteks sellist (sügavkülmutatud) taigent, mida oligi pakendis kaks ühesuurust plaati, seega taigent jagada polnud vaja. Rulli taigent selliselt, et saaksid kaks enam-vähem ühesuurust ristkülikut. Taigna paksus väga oluline ei olegi, kui soovid õhemat lõpptulemust, rulli taigen võimalikult õhukeseks, kui paksemat, siis rulli vähem – minule on meelepärasem natuke paksem taigen, sest see teeb ka struudli söömise lihtsamaks (ei lagune käest laiali).

Kui taigen rullitud, aseta üks osa küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja aseta sellele täidis (ääred jäta vabaks). Seejärel pane peale teine osa taigent ja lõika noaga ääred sirgeks, et srtuudel ilusa kujuga jääks. Kui see tehtud, vajuta kahvliga struudli ääred kinni, tee struudli pealmisele kihile noaga sisselõiked ja pintselda üle lahtiklopitud munaga.

Kuumuta ahi 200 kraadini, pane struudel ahju ja küpseta 200 kraadi juures u 15 minutit ehk seni, kuni struudel on kuldpruun nii alt kui ka pealt.

Vinnutatud kanafilee mädarõikaga, sinepiga ning küüslauguga.

Koostisosad:


·         2 kg kanafileed
·         1 purk mädaröigast
·         1 tuub kanget vene sinepit
·         3 tl meresoola 
    3 tl küüslaugupulbrit.
·         2 tl musta purustatud pipart (mitte kasutada jahvatatud pipart).


·        
·      
Valmistamine:

 Pane kanafilee kilesse ning aseta ca 1-2 tunniks sügavkülma. Filee ei tohi täielikult läbi külmuda vaid peab olema piisavalt tahenenud, et saaks lõigata õhukesi viile. Seejärel viiluta tahenenud filee umbes 2 mm paksusteks seibideks. Jaga kogu kogus kolmeks ning maitsesta järgmiselt:
Mädaröika marinaad- Kõigepealt pane 1 teelusikatäis soola, seejärel 1 teelusikatäis musta purustatud pipart ning üks purk mädaröigast. Sega see korralikult läbi ning aseta karpi ning sulge kaas.

Sinepi marinaad- Kõigepealt pane 1 teelusikatäis soola, seejärel 1 teelusikatäis musta purustatud pipart ning üks tuub kanget vene sinepit. Sega see korralikult läbi ning aseta karpi ning sulge kaas.
Küüslaugu marinaad- Kõigepealt pane 1 teelusikatäis soola, seejärel 1 teelusikatäis musta purustatud pipart ning 3 tl täit küüslaugupulbrit. Sega see korralikult läbi ning aseta karpi ning sulge kaas.

Lase fileel üleöö külmkapis seista, ning lisaks viimased 3-4 tundi võiks kanafilee laagerduda toatemperatuuril. 

Seejärel laotada laagerdunud fileeviilud toidukuivatisse nii, et ükski tükk üksteist ei kataks. Mina kasutan selleks 8 korruselist toidukuivatit, mille riiulite pindala on kokku ca 1,1 m2 ning mis mahutab laiali laotatult ca 2 kg kanafileed.


Kana tuleb küpsetada 63-65 C juures ca 5 tundi. Kui viilud on natuke paksemad, siis 6-7 tundi.

Seda saab teha ka praeahjus, kasutades ventilaatoriga rezhiimi ning asetades kanafilee restile. Oluline on jälgida, et temperatuur oleks õige.


·        

Vinnutatud veiseliha mädarõikaga ning sinepiga.

Koostisosad:


·         2 kg veiseliha (sobib nii filee, seljatükk, küljetükk, kui ka abaliha)
·         1 purk mädaröigast
·         1 tuub kanget vene sinepit
·         3 tl meresoola
·         2 tl musta purustatud pipart (mitte kasutada jahvatatud pipart).

·        
·      
Valmistamine:
Puhasta liha igasugusest rasvast ja kõõlustest nii, et jääks ainult ilus punane lihaosa.
Lõika lihast ca 5x 5 cm kangid (kogu filee pikkuses).
 Pane liha kilesse ning aseta ca 1-2 tunniks sügavkülma. Liha ei tohi täielikult läbi külmuda vaid peab olema piisavalt tahenenud, et saaks lõigata õhukesi viile. Seejärel viiluta tahenenud liha umbes 2 mm paksusteks seibideks. Jaga kogu kogus kaheks ning maitsesta järgmiselt:
Mädaröika marinaad- Kõigepealt pane 1-2 teelusikatäit soola, seejärel 1 teelusikatäis musta purustatud pipart ning üks purk mädaröigast. Sega see korralikult läbi ning aseta karpi ning sulge kaas.

Sinepi marinaad- Kõigepealt pane 1-2 teelusikatäit soola, seejärel 1 teelusikatäis musta purustatud pipart ning üks tuub kanget vene sinepit. Sega see korralikult läbi ning aseta karpi ning sulge kaas.

Lase lihal üleöö külmkapis seista, ning lisaks viimased 3-4 tundi võiks liha laagerduda toatemperatuuril. 

Seejärel laotada laagerdunud lihaviilud toidukuivatisse nii, et ükski tükk üksteist ei kataks. Mina kasutan selleks 8 korruselist toidukuivatit, mille riiulite pindala on kokku ca 1,1 m2 ning mis mahutab laiali laotatult ca 2 kg liha.


Liha tuleb küpsetada 63-65 C juures ca 5 tundi. Kui viilud on natuke paksemad, siis 6-7 tundi.

Seda saab teha ka praeahjus, kasutades ventilaatoriga rezhiimi ning asetades liha restile. Oluline on jälgida, et temperatuur oleks õige.


·         

reede, 15. veebruar 2013

Peremehe sünnipäev




Sellel aastal otsustasime Kristjani sünnipäeval pakkuda külalistele sushit. Tellisime sushi Fuji Sushi´st (www.fujisushi.ee) ja jäime järjekordselt väga rahule. Samuti jäid ilmselt rahule ka meie külalised, sest südaööks oli laud tühi :)