pühapäev, 23. märts 2014

Kristjani supermaitsev kodune rukkileib



Leiva valmistamine.

Kuna Eestis müüdav poeleib tihtipeale süüa ei kõlba, siis otsustasime hakata endale ise leiba tegema.
Seda on siis paras teha iga nädala-kahe tagant. Olenevalt viitsimusest.
Leivategu on paras protsess ning selleks kulub aega kaks päeva (esimesel päeval 15 minutit tööd ning teisel päeval siis kuni 5 tundi).
Meie oleme teinud rukkileiba. Oma retsepti oleme pannud kokku erinevaid kokaraamatuid, foorumeid ning õpetusi lugedes ning natukene oma inspiratsiooni kasutades.
Juuretise teost ma ei kirjuta, kuna meie oma esimese juuretise ostsime ning edaspidi „toodame“ sellest uut juuretist ise.


Koostisosad (2 pätsi leiba):

Eeltaigna valmistamiseks:

·           150-170 g juuretist
·           1 liiter käesooja vett.
·           400 g öko täistera rukkijahu
   

Leivataigna valmistamiseks:.
·           600 g öko täistera rukkijahu
·           3 sl punast rukkilinnasejahu
·           160 g suhkrut
·           1 sl meresoola
·           2 sl köömneid
·           2 sl linaseemneid
       
Variant 1 leib.
·           200 g röstitud sarapuupähkleid
·           100 g päevalilleseemneid


Variant 2 leib.

·           5 keskmist küüslauguküünt
·           200 g maasuitsupeekonit või maasuitsusinki (soovitavalt Rebaseonu sinki).


 
Valmistamisõpetus:

Eeltaigen:
Sõelu täistera rukkijahu kaussi, lisa juuretis ning käesoe vesi. Sega korralikult läbi, aseta käterätik kausile peale ning pane sooja kohta ca 15 h käärima.
Korralikult käinud eeltainas on õhuline ja mullitav.

Juuretis
:
 
Võta käärinud eeltaignast 150-170 g juuretist, pane see plastkarpi järgmist leivategu ootama. Karbi kaant ei tohi õhukindlalt sulgeda. Juuretis säilib külmkapis ilusasti 2 nädalat. Nädala möödudes võib korra läbi segada ja "õhutada".

Leviataigen:
 Nii nüüd asume leivatagna tegemise juurde.
Lisa eeltaignale suhkur, sool, köömned, linaseseemned, rukkilinnasejahu ning sega korralikult läbi.
Seejärel jaga saadud mass võrdselt kahte kaussi ning lisa mõlemasse kaussi 300 g täistera rukkijahu. Ühte kaussi lisa kõrvitsaseemned ning röstitud sarapuupähklid ning teise kaussi õhukesteks viiludeks viilutatud küüslauk ning kuubikuteks tükeldatud maasuitsusink. Sega korralikult mõlemas kausis taigen läbi ning aseta oliiiviõliga määritud leivavormi. Mina kasutan silikonist leivavorme, kuna need on väga head ja mugavad.
Seejärel silu tagen märja käega vormis siledaks ning torka näpuga mõned augud pealispinnale.
Kata mõlemad vormid rätikuga ning aseta sooja kohta ca 2,5 h kerkima. 
      
Küpsetamine:
 Kuumuta ahi maksimumtemperatuurini (meil 230 kraadi). Mina kasutan ülevalt ja alt kuumutamist ilma pöördõhuta. Kui maksimumtemperatuur on saavutatud, siis aseta vormid ahju alumisele riiulile (põhjast ca 5 cm ülalpool asuvale ahjuplaadile).
Küpseta 230 kraadiga ca 20-25 minutit. Seejärel määri leiba pealt veega ning alanda ahju temperatuur 200 kraadini. 200 kraadi juures küpseta veel ca 15-20 minutit. Seejärel määri leiva pealispinda suhteliselt rohke veega ning kata fooliumiga. Alanda ahju temperatuur 180 kraadini ning küpseta veel tund aega.
Kuna meil on auruahi, siis mina kasutan selle viimase küpsetamise juures kerget auru, kuna siis jääb leib mahlasem. Kuid see ei ole nii oluline. Sobib ideaalselt ka tavaahjuga ülevalt ning alt kuumutus. Poole tunni möödudes võib korra leiva pealispinda määrida veega, et koorik tuleks mõnusam ja pehmem.
Kui tund saab täis, siis võtke leib ahjust, eemaldage vormist ning määrige ümberringi koorikut kohke veega. Seejärel keerake leivad fooliumisse ning katke rätikuga. Ca poole tunni pärast on leib valmis söömiseks.
Ideaalne soolase taluvõiga!
Head nautimist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar